Steinhuder Meer

30 kilometrów na północny zachód od Hanoweru znajduje się jezioro polodowcowe Steinhuder Meer (jego nazwa pochodzi od pobliskiej miejscowości). Akwen powstał po ostatniej epoce lodowcowej. Ma powierzchnię 30 kilometrów kwadratowych, co czyni go największym jeziorem północno-zachodnich Niemiec. Średnia głębokość jeziora to około 1,35 m, zaś maksymalna to zaledwie 3 metry. W 1974 roku w pobliżu jeziora powstał park natury. Łąki i bagna otaczające ten teren to lęgowisko wielu gatunków wodnych ptaków i miejsce występowania rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Latem jest to bardzo popularny cel wycieczek mieszkańców regionu – spotkałam się z informacją, że w weekendy miejsce to odwiedzane jest nawet przez 50 tysięcy osób. Na obszarze parku przygotowano sieć szlaków pieszych i rowerowych, można również uprawiać różnego rodzaju sporty wodne.

Steinhuder00

Steinhuder04

Steinhuder13

Steinhuder15

Steinhuder18Odwiedziliśmy to miejsce 11 października 2014. W planach mieliśmy pokonanie jednego ze szlaków turystycznych, który wiódł dookoła jeziora. W praktyce oznaczało to pokonanie 28 kilometrów piechotą. Krajobraz, który widzieliśmy był całkiem zróżnicowany. Uważam, że to świetny sposób na kontakt z przyrodą, aktywny wypoczynek. Niektóre obszary bardzo przypominały mi moją okolicę. Momentami czułam, że równie dobrze mogłabym być na „naszych” łąkach (dokładniej na Zalesiu). Niektórzy mogą wiedzieć co mam na myśli po obejrzeniu zdjęć. 🙂

Steinhuder09

Steinhuder10

Steinhuder12

Steinhuder14

Przed odwiedzeniem parku czytaliśmy, że znajduje się tam hodowla jaków. Niestety nie znaleźliśmy jej. Spotkaliśmy za to ciekawe odmiany bydła – m.in. szkocką rasę wyżynną i…jakieś inne włochate.

Steinhuder02

Steinhuder01

Steinhuder03

Przejście tak dużego dystansu uważaliśmy za spory wyczyn, trochę jak przekraczanie własnych granic. Teraz wiemy, że 30-kilometrowe wycieczki piesze są w naszym zasięgu jeśli tylko będziemy mieć naprawdę dobre buty… i pas usztywniający na plecy w „apteczce” na wszelki wypadek:) Daliśmy radę przejść tyle drogi i następnego dnia jechać do Hanoweru, gdzie pokonaliśmy już tylko 9 km… I to miała być nasza ostatnia wycieczka po Niemczech. Jestem nawet trochę zaskoczona, że od 6 września do 12 października zdążyliśmy odwiedzić tyle miejsc (rozpiska znajduje się tutaj).

Steinhuder06

Steinhuder05

Steinhuder08

Steinhuder11      Steinhuder16

Steinhuder17

No Comments

Post a Comment